Läsmål 2026


Mitt huvudmål för 2026 är enkelt: att läsa brett och varierat
. Inte fler böcker, utan fler sorters böcker. Jag siktar på att så många böcker som möjligt ska skilja sig från den förra jag läser, exempelvis vad gäller genre, språk, format, ursprungsland, nyutgivet vs. klassiker, eller något helt annat.

------------------

Jag hakar på Världsdelsutmaningen hos Kulturkollo. Varje världsdel besöks under två månader, och året inleds med böcker från Afrika.

Afrika - januari och februari: 
- Ett arabiskt vemod av Abdellah Taïa

Asien - mars och april:

-----------------

Litteraturpris

Jag har haft litteraturprisutmaningar tidigare och eftersom det ofta innebär att upptäcker böcker som jag verkligen gillar, tänker jag också i år låta just litterära priser vara inspiration för en del av min läsning. Jag vill under 2026 läsa minst en vinnare (senaste eller tidigare) av så många av följande priser som möjligt:

ALMA-priset:

Philip Pullman, The Rose Field: The Book of Dust

Augustpriset:

Lina Wolff, Liken vi begravde

Fabian Göranson, Klara - Tvättbjörnarnas stad

Bookerpriset (Man Booker Prize for Fiction):

Nobelpriset i litteratur:

Nordiska rådets litteraturpris:

Pulitzerpriset för skönlitteratur (USA):

Michael Cunningham, The Hours

Svenska deckarakademins pris:

Sveriges Radios romanpris:

Women's Prize for Fiction:

Årets bok (Bonniers bokklubbar):

-----------------


Klassiker

Under 2026 siktar jag på att läsa åtminstone 5 klassiker. Jag tycker verkligen om att läsa äldre böcker, men det finns så mycket nytt som har en tendens att tränga undan klassikerna. Jag behöver skärpa mig på den punkten.

-----------------


Jag vill under 2026 också läsa böcker från så många olika länder som möjligt. Jag sätter inget specifikt antal, men hoppas på en breddning från att mest läsa svenskt och engelskt.

Hittills har jag läst böcker från:

1. England
2. Sverige
3. Belgien
4. USA
5. Finland
6. Marocko

Inga kommentarer :

Skicka en kommentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...